تفاوت بین آنتی ویروس و فایروال در چیست؟

firewall

firewall

تفاوت بین آنتی ویروس و فایروال در چیست؟

تفاوت بین آنتی ویروس و فایروال در چیست؟
فایروال نرم افزار یا سخت افزاری است که در قسمت دروازه ( Gateway) قرار گرفته و منابع درون شبکه را از دسترسی غیر مجاز خارجی محافظت می کند . یک فایروال یا دیواره آتش همیشه در قسمت junction point‌شبکه یعنی قسمتی که شبکه داخلی به شبکه های دیگر متصل می شود یا با اینترنت ارتباط برقرار می کند قرار می گیرد که به آن Edge شبکه نیز گفته می شود ، و از شبکه داخلی در برابر نفوذ مهاجمان و ابزارهای مخرب حفاظت می کند .
فایروال ها از دسترسی پیدا کردن نرم افزارها و ترافیک های غیرمجاز شبکه و اینترنت به سیستم شما جلوگیری می کنند و آنتی ویروس ها از اجرا شدن نرم افزارها و کدهای مخرب بر روی سیستم عامل شما جلوگیری می کنند.

برخلاف آنتی ویروس ها، فایروال ها قادر به شناسایی کدهای مخرب و ویروس ها نیستند و نمی توانند تهدیداتی از این قبیل را براحتی شناسایی کنند چون برای کار دیگری ساخته شده اند.

هدف اصلی فایرول جداسازی یک داده‌ی امن از ناحیه‌ی ناامن و کنترل ارتباطات بین این دو است. فایروال می‌تواند کارهای دیگری نیز انجام دهد اما عمدتاً مسئول کنترل ارتباطات ورودی و خروجی از یک دستگاه به شبکه است.

فایروال‌ها از دسترسی غیر مجاز به شبکه‌ی خصوصی جلوگیری کرده و یک چارچوب امنیتی جامع برای شبکه‌ی شما هستند.
توجه کنید که امروزه آنتی ویروس هایی وجود دارند که با ترکیب شدن با یک نرم افزار فایروال به شما فروخته می شوند، در ماهیت عمل در واقع شما دو نرم افزار را خریداری می کنید اما این نرم افزار هم کار آنتی ویروس و هم کار فایروال سیستمی را برای شما انجام می دهد،

برای مثال هرگاه محصول Internet Security را شنیدید باید به دید یک فایروال بیشتر به این محصول نگاه کنید تا یک آنتی ویروس.

نتیجه گیری:

روی سیستم خود وقتی آنتی ویروس نصب می کنید، انتظار نداشته باشید دربرابر اینترنت و شبکه ایمنی دارید.
Jamshidi2010

برچسب ها :
دسته بندی : اخبار

دیدگاه شما

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید